Zapraszamy absolwentów szkół podstawowych do Szkół ZDZ dla młodzieży w Końskich.
W roku szkolnym 2020/2021 prowadzimy rekrutację do:
- Liceum Ogólnokształcącego,
- Technikum Zawodowego,
- Szkoły Branżowej,
w następujących zawodach:
Liceum Ogólnokształcące (4-letnie):
-
Liceum Ogólnokształcące
Liceum Ogólnokształcące jest skierowane do osób, które chcą w przyszłości kontyuować naukę na studiach wyższych, bez kształcenia się w konkretnym zawodzie. Nauka w Liceum Ogólnokształcącym trwa 4 lata.Przedmioty rozszerzane w Liceum to:
- matematyka oraz język obcy (angielski lub niemiecki)
Dodatkowo roszczerzanymi przedmiotami są:
- informatyka lub drugi język obcyPonadto w ramach nauki w Liceum, uczeń może wybrać dodatkowo naukę na jednej z innowacji mundurowych - klasa wojskowa, policyjna, strażacka(pożarnicza), ratownicza - NOWOŚĆ !!!
Technikum Zawodowe (5-letnie):
-
Technik logistyk
Technik logistyk zdobywa kwalifikacje do:
1) zarządzania zapasami i przestrzenią magazynową oraz środkami transportu wewnątrzzakładowego,
2) organizowania łańcucha dostaw transportowych towarów wyprodukowanych przez zakłady, fabryki,
3) zarządzania miejską infrastrukturą logistyczną (wywóz śmieci, odpadów),
4) organizowania i realizowania usług poprzez dobieranie odpowiednich do zadania środków transportu,
5) opracowywania rozkładu komunikacji miejskiej, międzymiastowej i regionalnej,
6) posługiwania się nowoczesnymi sposobami organizacji i planowania w transporcie w oparciu o Internet,
programy komputerowe oraz marketing.Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w:
a) działach logistyki przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych, dystrybucyjnych, transportowo-spedycyjnych, spedycyjnych,
b) jednostkach miejskich usług infrastrukturalnych (komunikacja miejska, gospodarka odpadami, dystrybucja towarów).Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik logistyk mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych na kierunkach: logistyka, transport i spedycja.
-
Technik żywienia i usług gastronomicznych
Technik żywienia i usług gastronomicznych (klasa barmańska, kuchnia włoska) zdobywa kwalifikacje do:
1) organizowania, nadzorowania i kierowania pracą podległego personelu w zakresie obsługi maszyn i urządzeń gastronomicznych,
2) obsługi konsumentów,
3) organizacji i technologii produkcji w otwartych i zamkniętych zakładach żywienia zbiorowego.Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w:
a) zakładach gastronomicznych (restauracjach, barach, bufetach),
b) placówkach żywienia zbiorowego usytuowanych w hotelach, sanatoriach, szpitalach lub szkołach,
c) placówkach gastronomicznych.Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych na kierunku technologia żywności i żywienia człowieka.
-
Technik informatyk
Technik informatyk to zawód bardzo poszukiwany, gdyż technologia informacyjna jest niezbędna we wszystkich dziedzinach gospodarki i administracji. Absolwent po ukończeniu tego kierunku potrafi:1) administrować siecią,
2) obsługiwać różnego typu systemy operacyjne i bazy danych,
3) przygotować sprzęt komputerowy do użytku,
4) projektować strony www,
5) oraz samodzielnie programować.
Zdobyte kwalifikacje w zawodzie mogą być dalej rozwijane poprzez podjęcie nauki na studiach w kierunkach informatyki, programowania, grafiki oraz kierunkach technicznych powiązanych w informatyką.
-
Technik reklamy
Technik reklamy łączy wiedzę ekonomiczną, organizacyjną, plastyczną, psychologiczną, a także lingwistyczną, zatem tak szeroki zakres wiedzy i umiejętności umożliwia absolwentom pozyskanie ciekawej, kreatywnej, a co najważniejsze- sprawiającej przyjemność pracy.Po ukończeniu nauki do zawodu i zdaniu obu kwalifikacji, absolwent otrzymuje dokument potwierdzający jego kwalifikacje zawodowe i może podjąć pracę w:
1. pełnoprofilowych i specjalistycznych agencjach reklamowych jako:
- agent reklamowy – pracownik działu obsługi klienta
- pracownik zespołu do spraw obsługi zlecenia- account manager
- pracownik działu kreatywnego
- autor tekstów i sloganów- copywriter
- projektant grafiki- art designer
- pracownik działu produkcyjnego
- pracownik działu planowania publikacji
- pracownik działu badań rynkowych
- pracownik działu mediów- media planner
2. działach marketingu i reklamy przedsiębiorstw produkcyjnych i handlowych jako:
- specjalista ds. marketingu
- specjalista ds. reklamy
- specjalista ds. kontaktów z prasą i kształtowania opinii publicznej- public relations
3. biurach ogłoszeń środków masowego przekazu jako:
- pracownik biura reklamy
- akwizytor
-
Technik rachunkowości
Technik rachunkowości, to zawód z obszaru administracyjno-usługowego, a osoba pracująca na tym stanowisku odpowiada w danej firmie lub instytucji za szeroko pojętą rachunkowość. Technik rachunkowości zajmuje się, m.in. księgowaniem i wystawianiem faktur od dostawców, rozliczaniem świadczeń oraz składek pobieranych przez ZUS, jak też przygotowywaniem sprawozdań, czy analiz finansowych. Rozlicza on również wynagrodzenia, często przy użyciu specjalistycznego oprogramowania komputerowego. Ponadto technicy rachunkowości kontaktują się z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym do ich obowiązków należy, m.in. wystawianie zaświadczeń, sporządzanie i wysyłanie deklaracji podatkowych oraz ubezpieczeniowych, a także zgłaszanie nowych pracowników do ZUS.
Na kierunku technik rachunkowości zdobędziesz wiedzę niezbędną do zarządzania finansami firmy z dowolnej branży. Poznasz zasady funkcjonowania biura rachunkowego oraz biura wynagrodzeń i podatków oraz zdobędziesz wiedzę o dokumentacji biurowej. W ramach zajęć dowiesz się o rachunkowości finansowej oraz wynagrodzeniach i podatkach. Nie zabraknie również języka obcego w rachunkowości. Poznasz także zagadnienia związane z działalnością gospodarczą, a takze nauczsz się podstaw przedsiębiorczości, niezbędnych w zawodzie technika rachunkowości.
Dzięki nauce w Technikum możesz uzyskać kwalifikacje w zawodzie i od razu podjąć pracę np. w fimrach o dowolnym profilu lub założyć włąsne biuro rachunkowe. Po zdaniu matury możesz takzę kontynuować naukę na studiach w zakresie rachunkowości, ekonomii lub finansów.
-
Technik programista
Technicy programiści są przygotowani do pracy w zespole programistów, którzy wspierają realizację zadań programistycznych i testowania oprogramowania. Programista to zawód wymagający logicznego rozumowania, analitycznego myślenia, umiejętności planowania, dobrej pamięci, dokładności, samodzielności i umiejętności pracy w zespole.
Programowanie to dziedzina informatyki, która zmienia się wraz z ewolucją sprzętu i myśli informatycznej. Dlatego przygotowanie przyszłych programistów to nie tylko zachęcanie do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności, ale także do nauki zupełnie nowych technik i języków programowania. Nabywając umiejętność pracy indywidualnej, przy wykonywaniu złożonych projektów, a także pracy w zespole pod kierunkiem lidera, potrafią odnaleźć się na każdym stanosiwku i poradzić sobie z różnymi zadanimi.
Uczeń w trakcie nauki poznaje zagadnienia i nabywa umiejętności niezbędne do wykonywania zastępujących zadań zawodowych w zakresie:
- przygotowywania szczegółowych algorytmów i analizy działania aplikacji;
- tworzenia, wykorzystywania i obsługi struktur danych;
- tworzenia i wykorzystywania baz danych w aplikacjach tworzenia aplikacji w wybranym języku i środowisku programowania;
- testowania aplikacji w celu wykrycia i usunięcia błędów oraz zapewnienia niezawodności i bezpieczeństwa aplikacji;
- tworzenia dokumentacji oprogramowania oraz tworzenia instrukcji obsługi dla użytkowników;
- instalowania i uruchamiania aplikacji; konserwacji i modyfikacji kodu aplikacji.
Programiści obecnie nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Bezpośrednio po ukończeniu Technikum absolwenci tego kierunku będą mogli znaleźć zatrudnienie w bardzo szerokiej i rozwijającej sie branży informatycznej. Absolwenci mogą takzę podjąć studia wyższe na kierunkach informatyka, programowanie, automatyka i robotyka, a także w innych dziedzinach i kierunkach technicznych.
-
Technik automatyk
Technik automatyk to nowoczesny i wymagający zawód przyszłości, stawiający ciągle nowe wyzwania, dający możliwości samorealizacji i dużej satysfakcji z wykonywanej pracy. Nowoczesny przemysł opiera się na zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. Pracodawcy oczekują absolwenta wyposażonego w wiele kluczowych umiejętności i potrafiącego szybko reagować na zmieniającą się rzeczywistość, pogłębiać swoją wiedzę oraz umiejętności w zakresie nowych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych.Głównym celem kształcenia w zawodzie technik automatyk jest przygotowanie szeroko wykwalifikowanej kadry specjalistów. Zadania zawodowe obejmują działania związane z obsługą niezwykle szybko zmieniających się urządzeń oraz zautomatyzowanych linii produkcyjnych.
Absolwent kierunku technik automatyk powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:
- montażu urządzeń i instalacji automatyki;
- uruchamiania urządzeń i instalacji automatyki;
- obsługi urządzeń i instalacji automatyki;
- przeglądów technicznych i konserwacji urządzeń i instalacji automatyki;
- diagnostyki i remontu urządzeń i instalacji automatyki,
- wizualizacji procesów produkcyjnych i sterowania procesami produkcyjnymi w zautomatyzowanych liniach produkcyjnych uzyskania dodatkowych certyfikatów i uprawnień.Ponadto automatyk nadzoruje pracę urządzeń sterowania w celu utrzymania ich dobrego stanu technicznego i bezawaryjnego działania. Wykonuje zaawansowane instalacje automatyki według dokumentacji technicznej. Potrafi samodzielnie zaprojektować i wykonać proste układy sterowania oparte na programowalnych sterownikach PLC.
Zawód ten daje duże możliwości samorealizacji poprzez prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Technik automatyk znajdzie zatrudnienie: jako specjalista w laboratoriach zakładów przemysłowych, w ośrodkach badawczo-rozwojowych, biurach technologicznych, jako technik dozoru technicznego, technolog produkcji i napraw, technolog i projektant w zakresie przygotowania dokumentacji technicznej, w zakładach przemysłowych przy montażu, instalacji, konserwacji i eksploatacji urządzeń i układów automatyki; w warsztatach naprawczych urządzeń oraz aparatury automatyki; W Polsce najwyższe zapotrzebowanie na techników automatyków jest związane z nowymi inwestycjami wielu firm z różnych branż, w których powstają zautomatyzowane linie produkcyjne. Zawód ten daje duże możliwości samorealizacji poprzez prowadzenie własnej działalności gospodarczej jako producent elementów i układów automatyki oraz w sektorze usług dotyczących przeglądów technicznych i konserwacji urządzeń i instalacji automatyki.
Branżowa Szkoła I stopnia (3-letnia):
-
Sprzedawca
Sprzedawca zdobywa kwalifikacje do: sprzedawania produktów oferowanych w punktach sprzedaży drobnodetalicznej, detalicznej oraz hurtowej, obsługiwania nabywców bezpośrednio (w handlu metodą tradycyjną) lub pośrednio (w handlu metodą samoobsługową i w sklepach internetowych).
Absolwenci szkoły mogą znaleźć zatrudnienie w punktach sprzedaży detalicznej i hurtowej.
-
Kucharz
Kucharz zdobywa kwalifikacje do: sporządzania różnego rodzaju potraw, ciast, napojów i deserów w zakładach gastronomicznych,obliczania wartości odżywczej i energetycznej potraw,pobierania surowców i półproduktów do produkcji kulinarnych, przeprowadzania oceny surowców, półproduktów, wyrobów gotowych i właściwego nimi gospodarowania, zabezpieczania surowców, półproduktów i wyrobów gotowych przed zepsuciem.
Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w:restauracjach, kawiarniach, hotelowych zakładach gastronomicznych, barach szybkiej obsługi,pensjonatach i domach wczasowych, restauracjach na statkach, promach, stołówkach szpitalnych, sanatoryjnych,szkolnych, w internatach, czy w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją żywności.
-
Cukiernik
Cukiernik to niezwykle atrakcyjny i poszukiwany na rynku pracy zawód. Przygotowuje do wykonywania czynności produkcyjno-technologicznych związanych z wypiekiem ciast i ciastek o różnych gramaturach i kształtach, przekładanych nadzieniami oraz różnego rodzaju polewami i kuwerturą. Absolwenci szkoły mogą znaleźć zatrudnienie w zakładach wytwarzających artykuły cukiernicze.
-
Murarz-tynkarz
Murarz-tynkarz zdobywa kwalifikacje do: wykonywania elementów budynków z kamienia, cegły, bloczków, pustaków itp. materiałów. Zostaje też przygotowany do prowadzenia prac remontowych i konserwatorskich przy wykorzystaniu podstawowych narzędzi murarskich i maszyn budowlanych.
Absolwenci szkoły mogą znaleźć zatrudnienie w: przedsiębiorstwach budowlanych, firmach rzemieślniczych, zakładach remontowo-budowlanych.
-
Operator obrabiarek skrawających
Zawód operatora obrabiarek skrawających jest bardzo poszukiwany na rynku pracy. Pracownicy z takimi kwalifikacjami poszukiwani są w wielu zakładach usługowych i produkcyjnych w krajach i zagranicą.
Absolwent szkoły będzie przygotowany do wykonania następujących zadań zawodowych: przygotowywania obrabiarek skrawających konwencjonalnych i sterowanych numerycznie do planowanej obróbki, wykonywania obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej, wykonywania programu obróbki technologicznej na obrabiarkach sterowanych numerycznie zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej, zdobycie umiejętności do aktywnego zachowania się na rynku pracy.
-
Kierowca mechanik
Kierowca mechanik zdobywa kwalifikacje do: przewozu ludzi i towarów oraz wykonywania napraw pojazdów samochodowych zgodnie z przewidzianą technologią. Kierowca mechanik wykonuje również czynności mające na celu utrzymanie samochodu w dobrym stanie technicznym przez cały okres jego eksploatacji.
Absolwenci szkoły mogą znaleźć zatrudnienie w firmach przewozowych, transportowych oraz warsztatach samochodowych.
-
Magazynier-logistyk
W trakcie nauki magazynier-logistyk zdobywa kwalifikacje z zakresu obsługi magazynów, uczy się obsługi programów komputerowych stosowanych w pracy biurowej oraz w pracy magazynu, zdobywa umiejętności praca na urządzeniach służących znakowaniu, pakowaniu i zabezpieczaniu towarów oraz służących automatycznej identyfikacji towarów.
Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w: magazynach, centrach logistycznych i dystrybucyjnych, terminalach kontenerowych, firmach produkcyjnych, handlowych i usługowych.
-
Elektryk
W trakcie nauki elektryk zdobywa kwalifikacje z zakresu obsługi i konserwacji urządzeń i maszyn elektrycznych, uczy się montażu i konserwacji instalacji elektrycznych. Zdobywa umiejętności pracy w branży budowlanej, wykończeiowej, a także posiada przygotowanie do załozenia własnej działalności gospodarczej.
-
Ślusarz
Dynamiczne zmiany w technice, technologii, organizacji produkcji i usługach powodują, iż kształcenie zawodowe ślusarza ma charakter szerokoprofilowy umożliwiający opanowanie umiejętności ogólnozawodowych oraz specjalistycznych, a także umiejętności intelektualnych i postaw stanowiących dobre przygotowanie do dalszej specjalizacji.
Absolwent szkoły cbędzie potrafi: wykonywać prace ślusarskie z zastosowaniem obróbki ręcznej i maszynowej, naprawiać narzędzia do obróbki materiałów, naprawiać elementy maszyn i urządzeń, wykonywać połączenia rozłączne i nierozłączne metali, zabezpieczać antykorozyjnie elementy maszyn, urządzeń oraz narzędzia, dobierać środki i sposoby transportu wewnętrznego i składowania materiałów.
Ślusarze mogą być zatrudnieni w zakładach produkcyjnych z różnych branż, w budownictwie, usługach, administracjach budynków, mogą prowadzić własną działalność gospodarczą; uniwersalność kwalifikacji zawodowych ślusarza daje podstawy do wykonywania wielu zadań zawodowych w zawodach pokrewnych oraz możliwość szybkiego przekwalifikowania się; dodatkowo uzyskując uprawnienia np. spawacza i poszerzając w ten sposób swoje umiejętności zawodowe zwiększają możliwości zdobycia atrakcyjnej pracy.
-
Fryzjer
Fryzjer zwany teraz coraz częściej stylistą fryzur to osoba, która zawodowo zajmuje się układaniem fryzur zgodnie z życzeniem klienta. W pierwszej kolejności doradza wybór odpowiedniej fryzury, dopasowanej do kształtu twarzy klienta i jego kolorystyki lub proponuje odpowiednie modyfikacje. Wykonuje zabiegi fryzjerskie, takie jak: strzyżenie, mycie, pielęgnowanie, modelowanie, układanie włosów, czesanie, trwała ondulacja, rozjaśnianie i farbowanie włosów, za pomocą różnorodnych narzędzi, z wykorzystaniem specjalistycznych aparatów oraz materiałów fryzjerskich. Gromadzi i udostępnia żurnale fryzjerskie, pomocne w doborze fryzury. Śledzi mody i techniki fryzjerskiej, stosuje nowoczesne aparaty i środki fryzjersko-kosmetyczne.Fryzjerstwo jest zawodem, który nieustannie się rozwija, stale podnosi się poziom oferowanych usług. Nowe technologie, ewoluujący rynek mody, wzrastająca potrzeba społeczna dbania o wygląd, wpływają na zmianę oczekiwań wśród klientów, co powoduje że nieustannie jest zapotrzebowanie na zatrudnienie fryzjerów. Fryzjer to kierunek, który umożliwia nabycie umiejętności i praktyki w zawodzie. Absolwent fryzjerstwa potrafi prowadzić salon fryzjerski zarówno pod względem praktycznym jak i estetycznym. Posiada nie tylko wiedzę i umiejętności istotne do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych oraz strzyżenia włosów, ale potrafi również dokonać analizy kolorystycznej i przeprowadzić zabieg koloryzacji. Zna zasady sprzedaży i ekspozycji artykułów fryzjerskich, potrafi ocenić je pod względem jakościowym i estetycznym. Fryzjer zna też podstawy komunikacji z klientem, które są bardzo ważne w tym zawodzie.
-
Monter sieci i instalacji sanitarnych
Monter sieci i instalacji sanitarnych to interesujący i potrzebny zawód, na którego zapotrzebowanie nie słabnie. Pracownik w zawodzie montera sieci i instalacji sanitarnych powinien cechować się sumiennością, dokładnością, szybkim tempem pracy przy usuwaniu awarii, zdolnością logicznego myślenia, pomysłowością, samodzielnością w podejmowaniu decyzji, spostrzegawczością, wyobraźnią przestrzenną, zręcznością manualną, szybkim przestawieniem się z jednej czynności na drugą, brakiem lęku wysokości. A także umiejętnością współpracy z innymi współpracownikami i komunikatywnością.Absolwent kończący szkołę w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie: montowania, naprawiania oraz konserwowania instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych oraz instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody, montowania, naprawiania oraz konserwowania instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, budowania i konserwowania lokalnych oczyszczalni ścieków oraz studni kopanych i wierconych, montowania, naprawiania i konserwowania instalacji z pompą ciepła.
Monter sieci i instalacji sanitarnych znajdzie zatrudnienie w: przedsiębiorstwach budowlano – montażowych, instytucjach gospodarki komunalnej, warsztatach rzemieślniczych-administracji domów mieszkalnych, zakładach przemysłowych i usługowych, może prowadzić własną firmę instalacyjno –montażową.
Branżowa Szkoła II Stopnia (2-letnia):
-
Technik logistyk
II stopień branżowej szkoły (2-letni) będzie kontynuacją zawodu zdobytego w Branżowej Szkole I-go Stopnia na kierunku magazynier-logistyk. W Branżowej Szkole II-go Stopnia będzie to nauka na poziomie technika logistyka. Po ukończeniu szkoły II stopnia i po zdaniu egzaminu z zakresu drugiej kwalifikacji, absolwent uzyska wykształcenie średnie branżowe oraz dyplom technika. Absolwent branżowej szkoły II stopnia będzie mógł przystąpić do egzaminu maturalnego, a po uzyskaniu świadectwa dojrzałości może kontynuować kształcenie na studiach wyższych.
-
Technik żywienia i usług gastronomicznych
II stopień branżowej szkoły (2-letni) będzie kontynuacją zawodu zdobytego w Branżowej Szkole I-go Stopnia na kierunku kucharz. W Branżowej Szkole II-go Stopnia będzie to nauka na poziomie technika żywienia i usług gastronomicznych. Po ukończeniu szkoły II stopnia i po zdaniu egzaminu z zakresu drugiej kwalifikacji, absolwent uzyska wykształcenie średnie branżowe oraz dyplom technika. Absolwent branżowej szkoły II stopnia będzie mógł przystąpić do egzaminu maturalnego, a po uzyskaniu świadectwa dojrzałości może kontynuować kształcenie na studiach wyższych.
Klasy mundurowe (na każdym kierunku kształcenia)
-
Klasa wojskowa
Uczniowie klasy wojskowej są kształceni zgodnie z poszerzonym programem nauczania o zajęcia z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa. Zdobywają wiedzę o Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i regulaminach wojskowych. Podczas realizacji edukacji wojskowej poznają symbole narodowe i wojskowe oraz znaki Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Nabywają umiejętności z zakresu musztry indywidualnej i zespołowej. Ponadto uczniowie biorą udział w specjalistycznych szkoleniach, między innymi: szkoleniach i wyjazdach z zakresu strzelectwa sportowego, szkoleniach i warsztatach ratowniczych, szkoleniach inżynieryjno - saperskich, logistycznych, szkoleniach z terenoznawstwa, taktyki wojskowej i łączności. Wszystkie zajęcia zakresu wojskowości prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę, posiadającą doświadczenie i wykształcenie w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa i obronności.
Uczniowie wychowywani są w duchu patriotyzmu, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji kultury polskiej, kształtują postawę odwagi, honoru i szacunku do drugiego człowieka. Edukacja wojskowa to także dbałość o wszechstronny rozwój fizyczny, zdobywanie wiadomości i umiejętności samokontroli, samooceny i samodzielnego podejmowania działań usprawniających funkcjonowanie organizmu. W celu poprawy sprawności fizycznej organizowane są różne obozy, w tym między innymi: kondycyjne, czy wspinaczki skałkowej, po ukończeniu których można uzyskać dodatkowe uprawnienia.
Edukacja wojskowa ma na celu przygotowanie uczniów do egzaminów wstępnych do służby w wojsku lub innych służbach mundurowych. Jest także doskonałym przygotowaniem przed podjęciem służby w Wojskach Obrony Terytorialnej, czy Narodowych siłach Rezerwowych.
-
Klasa policyjna
Uczniowie realizują rozszerzony program z zakresu edukacji policyjnej, poznają strukturę organizacyjną Policji, obowiązki i uprawnienia funkcjonariuszy. Poprzez realizację zagadnień zawartych w programie edukacji policyjnej, uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu taktyki i zapobiegania przestępczości, poznają podstawowe pojęcia dotyczące kryminologii i kryminalistyki, jak również poszerzają wiadomości z zakresu prawa karnego, procesowego i drogowego. Uczestniczą w szkoleniach strzeleckich, przez co nabywają umiejętności posługiwania się bronią. Uczniowie wychowywani są w duchu patriotyzmu, w poszanowaniu tradycji kultury polskiej, kształtując postawę honoru i szacunku do drugiego człowieka. Innowacja policyjna to także wszechstronny rozwój fizyczny, zdobywanie wiadomości i umiejętności samokontroli, samooceny i samodzielnego podejmowania działań usprawniających funkcjonowanie organizmu.
Realizacja edukacji policyjnej ma za zadanie przede wszystkim wielokierunkowe przygotowanie do egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie policyjne, a w rezultacie do pracy w szeregach Policji. Specjalizacja ta to zdobywanie wykształcenia, nauka wymarzonego zawodu i profesjonalny rozwój zainteresowań.
-
Klasa strażacka(pożarnicza)
Uczniowie realizują rozszerzony program z zakresu edukacji pożarniczej, poznają strukturę organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej, a także strukturę innych jednostek ochrony przeciwpożarowej. Uczniowie poznają obowiązki i uprawnienia funkcjonariuszy oraz zadnia formacji. Poprzez realizację zagadnień zawartych w programie innowacji uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu struktury ochrony przeciwpożarowej w Polsce, organizacji Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a także zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Uczestniczą w szkoleniach i wyjazdach do jednostek ochrony przeciwpożarowej, biorą udział w ćwiczeniach organizowanych przez poszczególne podmioty, a także poznają specjalistyczny sprzęt wykorzystywany do działań ratowniczo-gasniczych. Uczniowie wychowywani są w duchu patriotyzmu, w poszanowaniu tradycji kultury polskiej, kształtując postawę honoru i szacunku do drugiego człowieka. Edukacja strażacka (pożarnicza) to także wszechstronny rozwój fizyczny, zdobywanie wiadomości i umiejętności samokontroli, samooceny i samodzielnego podejmowania działań usprawniających funkcjonowanie organizmu. W ramach zajęć organizowane są obozy sprawnościowe: kondycyjne, narciarskie, wspinaczki skałkowej, płetwonurkowe. Po ich ukończeniu można uzyskać dodatkowe uprawnienia. Ponadto uczniowie podczas nauki edukacji strażackiej (pożarniczej) mogą wziąć udział w kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i zdobyć państowwy tytuł Ratownika, a także brać udział w szkoleniach i kursach kierowanych do strażaków ochotników.
Realizacja innowacji strażackiej (pożarniczej) ma za zadanie przede wszystkim wielokierunkowe przygotowanie do egzaminów wstępnych na uczelnie pożarnicze - Szkoły Głównej Służby Pozarniczej, Szkół Aspirantów PSP oraz Centralnej Szkoły PSP, a w rezultacie do zostania funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej. Specjalizacja ta, to zdobywanie wykształcenia, nauka wymarzonego zawodu i profesjonalny rozwój zainteresowań.
-
Klasa ratownicza
Uczniowie realizują rozszerzony program z zakresu edukacji ratowniczej, poznają strukturę organizacyjną ratownictwa w Polsce, a także strukturę i zadania Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Uczniowie poznają obowiązki i uprawnienia ratowników medycznych, pielęgniarek oraz Ratowników KPP, działających w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, a także poznają różne formacje i organizacje zajmujące się ratownictwem specjalistycznym. Poprzez realizację zagadnień zawartych w programie innowacji uczniowie zdobywają wiedzę z zakresu rodziajów i zadań systemów ratowniczych oraz działania tych podmiotów w sytuacjach kryzysowych, organizacji Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a także zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy i ratownicwa specjalistycznego. Ponadto uczniowie poznają system zarządzania kryzysowego, działania służb podczas katastrof i klęsk żywiołowych oraz bezpieczeństwo działań ratowniczych. Uczestniczą w szkoleniach i wyjazdach do jednostek i służb ratowniczych, stacji i dypozytorni Pogotowia Ratunkowego, biorą udział w ćwiczeniach organizowanych przez poszczególne podmioty, a także poznają specjalistyczny sprzęt wykorzystywany w ratownictwie. Uczniowie wychowywani są w duchu patriotyzmu, w poszanowaniu tradycji kultury polskiej, kształtując postawę honoru i szacunku do drugiego człowieka. Innowacja ratownicza, to także wszechstronny rozwój fizyczny, zdobywanie wiadomości i umiejętności samokontroli, samooceny i samodzielnego podejmowania działań usprawniających funkcjonowanie organizmu. W ramach zajęć organizowane są obozy sprawnościowe: specjalistyczne, kondycyjne, narciarskie, wspinaczki skałkowej, płetwonurkowe. Po ich ukończeniu można uzyskać dodatkowe uprawnienia. Ponadto uczniowie podczas nauki edukacji ratowniczej mogą wziąć udział w kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i zdobyć państwowy tytuł Ratownika oraz mogą brać udział w szkoleniach i kursach z zakresu ratownictwa specjalistycznego.
Realizacja edukacji ratowniczej ma za zadanie przede wszystkim wielokierunkowe przygotowanie kandydatów na studia z zakresu Ratownictwa Medycznego, Pielęgniarstwa, a także innych zawodów medycznych. Absolwent bedzie posiadał podstawową wiedzę na temat zadań w danym zawodzie, a po ukonczeniu szkoły będzie mógł kontunuować naukę także w Szkołach Policealnych kształcących w zawodach medycznych. Kierunek uzupełniony o przedmiot Edukacja Ratownicza, ma także za zadanie przygotować absolwentów, posiadających tytuł Ratowników Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy do podejmowania działań i służby w społecznych organizacjach ratowniczych, takich jak WOPR, PCK, GOPR, czy podmioty zwiazane z zarządzaniem kryzysowym i ochroną ludności. Specjalizacja ta, to zdobywanie wykształcenia, nauka wymarzonego zawodu i profesjonalny rozwój zainteresowań.
Naszym uczniom oferujemy:
- praktyki zawodowe w kraju i za granicą,
- dodatkowe zajęcia przygotowujące do egzaminu maturalnego i zawodowego,
- możliwość rozwoju zainteresowań - bogata oferta zajęć pozalekcyjnych,
- zajęcia wyrównawcze,
- udział w projektach unijnych z możliwością uzyskania dodatkowych uprawnień i certyfikatów na kursach, m.in.: kierowcy wózków jezdniowych z napędem silnikowym, kwalifikowanej pierwszej pomocy, szkoleniach z zakresu gastronomii - Carving, Barista, Sommelier,
- naukę w nowoczesnych pracowniach zawodowych,
- pełne umundurowanie dla uczniów realizujących zajecia mundurowe: wojskową, policyjna, strażacką(pożarniczą) i ratowniczą,
- zajęcia i obozy sprawnościowe w jednostkach wojskowych, policji, straży pożarnej, pogotowia, szkolenia strzeleckie, ratownicze, zajęcia w terenie, musztra,
- wyjazdy edukacyjne, obozy zimowe z możliwością nauki jazdy na nartach,
- wysoki poziom bezpieczeństwa uczniów
Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą edukacyjną, zapoznaj się z zasadami rekrutacji:
Zasady rekrutacji
Zachęcamy do składania podań on-line za pośrednictwem platformy internetowej - link.
Można również za pośrednictwem maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. przesłać podpisany skan podania o przyjęcie do szkoły - Podanie o przyjęcie do szkoły rok 2020/2021
Rozmiar umundurowania dla uczniów klasy I