W sobotę 24. kwietnia na terenie powiatu koneckiego odbyła się impreza turystyczno - sportowa, zaliczana do klasyfikacji w Superpiechurze Świętokrzyskim. Piekielny Maraton Pieszy, organizowany przez Stowarzyszenie ImperActive przyciągnął kilkuset uczestników z całej Polski. Trasa wiodąca przez koneckie lasy, opierająca się na wytyczonym Piekielnym Szlaku, składała się z wielu urokliwych widoków oraz niespodzianek. Nie brakowało zróżnicowanych leśnych ostępów oraz podmokłych terenów w okolicach rzeki Czarnej i Krasnej. Nasi uczniowie brali czynny udział w przygotowaniu i oznakowaniu trasy Maratonu, które odbyło się na tydzień przed wyznaczoną datą imprezy. W dzień Maratonu szef zabezpieczenia, a zarazem nauczyciel Szkół ZDZ w Końskich Pani Dominika Stefańczyk rozdysponowała zadania dla podległych punktów. Uczniowie oraz strzelcy już od porannych godzin czekali na pierwszych uczestników na swoich punktach. Czuwali nad sprawnym przebiegiem maratonu, wskazywali trasę, wydawali pakiety odżywcze, a także byli przygotowani, by udzielać pierwszej pomocy. Ponadto na trasie Maratonu jako uczestnicy, pojawili się także inni przedstawiciele koneckiego ZDZ 😉
Uczniowie wraz ze strzelcami z Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie wyruszyli na odprawę już o godzinie 05:00, by otrzymać sprecyzowane zadania. Następnie wszyscy wolontariusze przegrupowali się w wyznaczone punkty, gdzie poza zadaniami postawionymi przez organizatora, mieli do wykonania także inne zadania obejmujące program nauczania edukacji wojskowej i przygotowania wojskowego - wszyscy uczniowie biorący udział w zabezpieczeniu, to uczniowie objęci programem edukacji wojskowej oraz kadeci Oddziału Przygotowania Wojskowego.
Służba trwała łącznie kilkanaście godzin. Ratownicy skupieni w Szkolnym Kole Ratowniczym odnotowali jedną wyjazdową interwencję, a także kilka konsultacji na mecie Maratonu.
Trochę liczb:
✅ 300 uczestników
✅ 30 wolontariuszy na trasie - uczniów Szkół ZDZ w Końskich i strzelców JS 2026 Końskie
✅ 50 kilometrowa trasa
✅ kilkanaście godzin służby