Niepubliczne Technikum Zawodowe w Końskich Zakładu Doskonalenia Zawodowego od września 2020 roku realizuje projekt pod nazwą: "63 dni chwały - Ocalmy od zapomnienia", który został dofinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

Projekt jest skierowany do uczniów koneckiego Technikum ZDZ, którzy na co dzień realizują także kształcenie w ramach klas mundurowych. Działania w ramach projektu mają za zadanie przybliżyć młodzieży historię największego zrywu zbrojnego w okupowanej Europie. Historia Powstania Warszawskiego jest bardzo obszerna i składa się na nią wiele niesamowitych postaci i wydarzeń. Celem projektu skierowanego do uczniów jest przede wszystkim kształtowanie ich postaw moralnych i patriotycznych oraz pogłębienie wiedzy historycznej. W ramach projektu przewidziano spotkania z żyjącymi świadkami Powstania, a także wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego. Budowanie więzi międzypokoleniowej oraz kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży to proces, który dzięki realizacji tego projektu może zostać wzmocniony o unikatowy przekaz.

W ramach przedsięwzięć projektowych, wytypowana grupa uczniów odbyła serię warsztatów historycznych, które swoją tematyką objęły zagadnienia dotyczące historii i istoty Powstania Warszawskiego. Warsztaty poprowadził Pan Jarosław Wasiński, który na co dzień jest nauczycielem historii w Szkołach w Końskich. Warsztaty dotyczyły wielu kwestii i tematów, które składały się na przebieg Powstania. Dzięki warsztatom uczniowie poznali okoliczności, które poprzedziły wybuch Powstania. Poruszono tematy dotyczące „Akcji Burza”, a także zaprezentowano przebieg walk, uwzględniając rolę kanałów warszawskich oraz organizację poczty polowej. Dzięki materiałom, skryptom i publikacjom, a także tekstom źródłowym przeanalizowano różne aspekty życia w okupowanej Warszawie. Opowiedziano między innymi o trudnościach i problemach z jakimi borykali się powstańcy, a także omówiono wpływ powstania na życie mieszkańców Warszawy. Powstańcza codzienność, życie pod ciągłym ostrzałem, ciągły niepokój i wielki hart ducha. O tym wszystkim uczniowie mogli dowiedzieć się, przeczytać i posłuchać w ramach analizy przepięknej twórczości z tamtego okresu. Zakazane piosenki, czy twórczość K. K. Baczyńskiego, T. Różewicza to tylko niektóre elementy poruszone w ramach warsztatów.

W obliczu dynamicznej sytuacji epidemiologicznej w kraju, część warsztatów odbyła się jeszcze podczas nauki w szkole, natomiast dalsza część została zrealizowana w ramach spotkań na platformie do pracy zdalnej. W ramach projektu uczniowie przygotowali prace plastyczne upamiętniające powstańcze walki. Przygotowano także prezentacje multimedialne, które przedstawiają wybrane sylwetki powstańców warszawskich.

VR